През 2016 г. геолози, изучаващи канадска мина, правят невероятно откритие. На

...
През 2016 г. геолози, изучаващи канадска мина, правят невероятно откритие. На
Коментари Харесай

Това ли е най-старата вода на Земята

През 2016 година геолози, учещи канадска мина, правят необикновено изобретение. На дълбочина от към 3 километра те откриват течаща вода, чиято възраст съгласно тестванията е сред 1.5 милиарда и 2.64 милиарда години. И това е най-старата вода, открита на Земята.
 Наланда в Индия - университетът, който промени света
Университетът, който промени света

Едно именито институция с вековна история

" Когато хората мислят за тази вода, те допускат, че би трябвало да е малко количество вода, скрита в скалата ", казва  пред професор Барбара Шерууд Лолар, която управлява екипа. " Но в действителност това нещо бълбукаше напряко пред нас. Тези неща текат със скорост от литри в минута - размерът на водата е доста по-голям от предстоящото. "

Екипът открива следи, които демонстрират, че във водата в миналото е имало живот. Когато изследват сулфата във водата, те намират отпечатък, който е индикативен за съществуването на живот.
 Снимка 622585

" Микробите, които са оставили тези следи, не са могли да го създадат за една нощ ", споделя Шерууд Лолар. " Това би трябвало да е индикация, че организми са участвали в тези течности в геоложки времеви мащаб. "

Без светлина микробите оцеляват, употребявайки субстрати, създадени от радиация. Сулфатът в тази антична вода не е съвременен сулфат от течаща надолу повърхностна вода. Това, което откриват е, че сулфатът, сходно на водорода, в действителност се създава на място посредством реакция сред водата и скалата. Това значи, че реакцията ще се случи естествено и може да продължи толкоз дълго, колкото водата и скалата са в контакт - евентуално милиарди години.
 Снимка 622584

Въпреки че откритието има значение за намирането на живот на още едно място на Земята, това, което всеки желае да знае, в действителност е друго: какъв е усетът на вода на няколко милиарда години. Удивително, имаме отговор и на това.
 Кой е най-старият населяван и до през днешния ден град в света
Кой е най-старият населяван и до през днешния ден град в света

Защо е мъчно да се даде еднопосочен отговор

Професор Шерууд Лолар не пропуща да опита от водата. Тя се надява на солен усет, така като-солената вода нормално значи, че е по-стара. За нейна огромна наслада водата се оказва  " доста солена и горчива " и " доста по-солена от морската вода ". Това не е по никакъв начин изненадващо, като се има поради, че е на повече от два милиарда години.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР